Contact Us

Department Name  Title  Extension 
Administration-Main Office Maria DiNola Principal 2100
  Lynne Joseph Assistant Principal  2100
  Melissa Whitney Secretary  2100
  Eleanor Curry Admin. Secretary 2101
Clinic Julie Nielsen School Nurse 2111
Cafe Services Joe Monroe Cafe Manager 2618
Guidance Robert Mailloux Guidance Grades 7/8 2514 
  Melissa Karpinsky Guidance Grades 5/6 2121
  Susan Sennott Secretary 2119
Grade Five Sarah Bartick Teacher 2114
  Ashley Courter Teacher 2118
  Katie Cummings Teacher 2020
  Jennifer Howard
Teacher 2116

Cressa Bonnell Learning Center Teacher 2244
Grade Six Nancy Benson Teacher
2214
  Karen Dunn Teacher
2212
  Sheila Gibbons Teacher
2215
  Sandy Stanton Teacher
2213
  Maire Roy Learning Center Teacher
2211
Grade Seven Lynette Buswell-Wible Teacher
2420
  Kate Couture Teacher
2416
  Brendan Hoar Teacher
2418
  Erin Nadig Teacher
2414 
  Renee Zakian Teacher
2412
  Sangeeta Sud Learning Center Teacher
2216
Grade Eight Lisa Babcock Teacher
2417
  Bryan Dine Teacher
2413
  Lori-Lyn Griffin Teacher
2411
  Carol Randall Teacher
2218
  Katie Wolff Teacher
2415
  Carolyn Davis Learning Center Teacher
2149
Unified Arts  Nick Arroyo PE 2619
  Kim Downey Art 2613
  Kevin Fisher Vocal Music 2614
  Kate Muskrat Health 2513
  Chad Pimentel Communications Technology 2317
  Julie Nesto Spanish 2219
  David Remillard Industrial Technology 2615
  Jim Robins Instrumental Music 2622
  Allison Rubin Family/Consumer Science 2611
  Allison Rubin PE 2621
Library Diane Connors Library Media Specialist 2311
  Beth Cameron Assistant Media Generalist 2106
Academic Specialists Heather Mailloux Ventures 2512
  Laura Hansen Reading 2318 
  Annie Wallace Math 2315
Special Services Lorie Ball Special Education 2217
  Jennifer Brett Behaviorist 2167

Renee DeCorpo School Psychologist 2312
  Kim Goyette Ocupational Therapist 2319
  Tara Pollard Speech Pathologist 2516
  Eric Sylianopoulos Special Education 2515
  Ryan Hatfield Psychologist Intern 2280
District Offices      
Curriculum, Instruction, & Assessment Doris Buco Director of Curriculum, Instruction, & Assessment 2115
Special Education  Karen Gallagher Director of Special Education 2012
  Jill Owens  
Administrative Secretary   2014
  Twila Wain Administrative Secretary  
2015
Technology Dr. Clifton Dancy Director of Technology 2713
  Joe Dionne Network Administrator 2712
  Don Lemay Network Administrator 2105
 
Technology Assistant 2712
  Marie Nicolosi Administrative Secretary 2710
 Facilities
Director of Facilities 2711
  Marie Nicolosi
Administrative Secretary 2710